CategoriesBlog

Nejlepší vitamíny na vlasy: Proč je důležité je užívat?

nejlepší vitamíny na vlasy

Vitamíny na vlasy a nehty se v posledních několika letech těší zvýšené popularitě. Ne všechny ale obsahují dost různorodých látek, které vám mohou nabídnout opravdu komplexní péči. Dnes se proto podíváme na to, co vše by měly vitamíny proti vypadávání vlasů obsahovat a kdy se vyplatí po nich sáhnout.

I když si to možná nebudete chtít připustit, vzhled našich vlasů, nehtů a kůže dává ostatním jasný signál, jak moc se o sebe staráme. Jejich stav ale může poukazovat i na náš věk a zdravotní stav.

Jelikož se kondice organismu v průběhu života celkem často mění, i když k vám byla příroda dost možná štědrá, rozhodne se nevyplatí usínat na vavřínech. (Například v období menopauzy nás totiž ve většině případů čeká obrovský sešup kvality.)

Jednou z cest, po které se můžete vydat, je dlouhodobé užívání doplňků stravy na podporu růstu vlasů, na podporu normálního stavu nehtů a kůže. Jak už jsme vás ale také upozornili, nehodí se sahat po prvním přípravku, který se vám dostane pod ruku, protože vám nemusí nabízet dostatečně zajímavé složení, které by mohlo skutečně pozitivně ovlivnit váš zevnějšek.

Jaké vitamíny na vlasy, bylinky a další živiny by neměly chybět ve složení? A jak správně odhadnout moment, kdy po doplňcích stravy s nimi sáhnout?

Proč užívat vitamíny na vlasy?

Vitamíny, minerály a další důležité látky organismus potřebuje ke svému normálnímu chodu. Bez nich by správně nefungoval imunitní systém, nervový systém a podobně. Jenže, všechny tyto živiny potřebují ke svému normálnímu stavu i vlasy, pokožka a nehty. Jelikož jich nemusíte mít ve své životosprávě dostatek, organismus může vyhodnotit, že ty, které dostává, použije pro zajištění důležitějších životních procesů.

Některé látky navíc mohou vlivem přirozeného procesu stárnutí postupně ubývat. Typicky se jedná například o kolagen. Aby se ale mohl správně vstřebávat z nějakého doplňku stravy s jeho obsahem, potřebuje dávku vitamínu C. (Což platí i o železe, které potřebuje vitamín C ke svému normálnímu vstřebání do organismu.) Jak tedy vidíte, jde o poměrně komplexní problematiku, na kterou nelze nahlížet zjednodušeným pohledem.

jak poznat že vlasům chybí vitamíny

Jak poznat, že vlasům něco chybí?

Toho, že vaše vlasy nejsou ve své nejlepší kondici, si většinou všimneme celkem brzy. Kromě toho, že nemusí růst do požadované délky, bývají málo husté.

Bojovat můžete i s:

V extrémních případech se mohou na některých částech hlavy ukázat lysiny, které mohou výrazným způsobem snižovat vaše sebevědomí.

nejlepší vitamíny na růst vlasů

Nejlepší vitamíny na růst vlasů

Nyní se společně podíváme na to, jaké látky mohou pozitivně podpořit jak kvalitu vlasů, tak stav pokožky a nehtů. Je jedno, jestli je vám dvacet, padesát nebo sedmdesát, z jejich užívání totiž mohou těžit lidé všech věkových skupin.

Biotin (vitamín B7)

Jednou z prvních látek, kterou budete jistě velmi dobře znát, je vitamín B7, kterému se také někdy říká biotin nebo vitamín H. Jde o ve vodě rozpustný vitamín z rodiny skupiny B, mezi jehož hlavní funkce patří podpora nervového systému. Také se spojuje s pěstěným vzhledem vlasů, pokožky a nehtů, proto se jedná o jeden z důležitých vitamínů krásy.

Kyselina pantothenová (vitamín B5)

Dalším vitamínem, kterému byste měly věnovat svou zvýšenou pozornost, je vitamín B5, pro jehož pojmenování se používá i termín kyselina pantothenová nebo panthenol. Tento vitamín má taktéž pozitivní vliv na krásu, proto se často přidává do nejrůznějších kosmetických výrobků, se kterými pečujeme o vlasy a pokožku.

Při aplikaci na vlasy vitamín B5 podporuje jejich lesk a sílu. Zároveň jim ale dovede propůjčit jemnost. U kůže může zase podpořit hojení a zklidnit její podráždění.

vitamíny na vlasy
který vitamín je dobrý na vlasy

Kyselina listová (vitamín B9)

Kyselinu listovou si většina žen spojuje především s obdobím těhotenství, kdy je důležité jí mít v organismu dostatek. Také ale může mít dobrý vliv na růst a na podporu normálního vzhledu vlasů. Je to především kvůli tomu, že vitamín B9 podporuje vznik nových buněk. A jelikož pro růst vlasů jsou nové buňky celkem důležité, může je to významně podpořit v dosažení ideální délky.

Vitamín B6

Vitamin B6 dodává vlasům aminokyseliny, které slouží jako stavební kameny vlasových proteinů. Napomáhá cirkulaci kyslíku v celém těle, včetně vlasů. Tato základní živina může pomoci podpořit růst vlasů a poskytnout jim proteiny, které potřebují k růstu a celkovému prospívání.

Vitamín A, E a C

I když jsou to všechno vitamíny na vlasy, existují mezi nimi značné rozdíly. Například vitamín A a vitamín E jsou rozpustné v tucích, což znamená, že si je organismus dovede uchovat pro pozdější potřebu a při nesprávném dávkování mohou působit dokonce až toxicky. Vitamín C je naopak rozpustný ve vodě, což znamená, že pokud ho najednou přijmete větší množství, organismus se ho zbaví spolu s močí.

Všechny tyto vitamíny ale mají přece jen něco společného. Jsou to antioxidanty, které chrání buňky před negativním vlivem vnějšího prostředí, předčasným stárnutím a před předčasným poškozením. Všechny navíc mají pozitivní vliv na normální stav vlasů a pokožky. Jak už jsme se zmínili v úvodu, vitamín C je hodně důležitý i pro správné vstřebávání dalších živin, které prospívají vlasům, kůži, nehtům a celému organismu. (Připomeneme si, že podporuje správné vstřebávání kolagenu a železa.) Z toho důvodu je důležité mít všechny tyto vitamíny ve své každodenní životosprávě.

Další přírodní látky důležité pro vlasy

I když vám může přijít předešlý seznam důležitých živin poměrně obsáhlý, rozhodně nejde o všechny složky, které udělají vašim vlasům dobře. Na etiketě dobrého doplňku stravy na podporu růstu vlasů by určitě neměly chybět ani minerály, bylinky a další. Proto se na ně zaměříme v následujících několika bodech.

jaký vitamín na vlasy je nejlepší
bylinky na vlasy

Kopřiva dvoudomá

Když ještě ženy neměly tak dobrý přístup ke kosmetickým prostředkům, mnohé z nich šly na louku, kde natrhaly větší množství kopřiv, ze kterých následně dělaly vlasový oplach. Kopřivy se ale používaly i při vaření. (Dělala se z nich například polévka, přidávaly se do velikonoční nádivky a podobně.)

I přes neexistující internet, se kterým by se mohly poradit, to tyto ženy dělaly dobře, protože používání kopřivy (jak vnitřně, tak ve formě kosmetických výrobků) může mít na vlasy opravdu pozitivní vliv. Kopřiva se často spojuje s podporou růstu vlasů, s jejich posílením i s omezením jejich vypadávání.

Přeslička rolní

Hodně známá je v posledních několika letech i bylinka, které se říká přeslička rolní. Vzhledem k tomu, že má pozitivní vliv na podporu růstu vlasů, běžně se přidává do vícesložkových doplňků stravy. Kromě jiného, může spolu s jinými látkami bojovat proti vypadávání vlasů.

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice jsou pro váš zevnějšek také hodně důležité, protože obsahují velké množství vitamínů skupiny B, které jsou klíčové pro normální metabolismus, krvetvorbu a vznik nových buněk. Jelikož jsme mluvili o důležitosti vitamínů B na podporu růstu a kvality vlasů hned v úvodu, nejspíš vám nemusíme vysvětlovat, že čím víc jich tělu dodáte, tím lépe. (Jelikož jsou navíc rozpustné ve vodě, nemusíte se bát, že se jimi předávkujete, protože jejich přebytek odejde z organismu spolu s močí.)

Saw Palmetto

Saw Palmetto mají někteří lidé spojené s podporou mužského močového a reprodukčního ústrojí, může ale nabídnout zajímavé benefity i vaší kštici. Užívání saw palmetta se mnohdy doporučuje na problémy, které způsobuje androgenní alopecie. I když jde o ztrátu vlasů, kterou častěji trpí muži, v některých případech se nevyhýbá ani ženám. Pokud jde tedy i o váš problém, můžete tuto bylinku vyzkoušet.

bylinky a vitamíny na růst vlasů
přírodní látky důležité pro vlasy

L-Methionin, L-Cystein a L-Lysine

V doplňcích stravy na podporu růstu vlasů by určitě nemělo chybět ani trio L-Methionin, L-Cystein a L-Lysine. Jde o aminokyseliny. Jelikož si organismus nedokáže mnohé z těch existujících vytvořit sám, je důležité mu je dodávat v dostatečném množství z nějakého externího zdroje. L-Methionin například podporuje růst vlasů a také jim propůjčuje zdravý vzhled a lesk. L-Cystein zase podporuje vlasový keratin, proto je vhodný pro jejich posílení. Z toho důvodu jde o ideální kombinaci pro lidi, kteří mají potíže se slabými vlasy.

Selen, zinek a měď

Úplně ignorovat by se nemělo ani další trio živin, které má nemalý vliv na podporu růstu vlasů, na stav pokožky a nehtů. Například zinek se doporučuje na problematickou pokožku, která má sklony k zánětům a akné. Jelikož problematickou pokožku můžete mít i na hlavě, určitě se mu vyplatí dát šanci. Nedostatek zinku se navíc může spojovat s větším rizikem vypadávání vlasů, proto je důležité mít ho ve své životosprávě dostatek.

Selen zase může chránit vlasy před předčasným poškozením a stárnutím. Dále se spojuje s podporou růstu vlasů a s omezením jejich vypadávání. Měď podporuje normální stav kostní hmoty a normální stav imunitního systému. Co se týče jejího efektu na vlasy, měla by pomoci bojovat proti ztenčování a oslabování vlasů.

Astaxanthin, kolagen, MSM a PABA

V neposlední řadě tu pak máme ještě několik dalších látek, o kterých se hodí něco málo vědět. Kolagen nejspíš všichni dobře známe. Rozdělujeme ho na několik typů a často se přidává do doplňků stravy na podporu normálního stavu kloubů a pokožky. Kvůli pružnosti a zadržování hydratace ve tkáních je však důležitý i pro normální stav vlasů a nehtů.

Celkem často se v doplňcích stravy na podporu růstu vlasů setkáváme i s MSM, což je zkratka pro mnohem delší název Methylsulfonylmethan. Jelikož obsahuje síru, má protizánětlivé účinky. Mezi jeho další benefity patří zlepšování funkce keratinu ve vlasech, což vede k jejich posílení, stejně jako například podpora růstu vlasů.

Astaxanthin by zase mohl pomoci ženám, které trápí vzhled jejich vlasů v období menopauzy a po ní. Jde o antioxidant, kterému se také někdy říká Super vitamín E. Taktéž chrání buňky před předčasným poškozením a stárnutím a přispívá k normálnímu stavu vlasů.

Nesmíme ale zapomínat ani na PABA. Této látce se také někdy říká vitamín B10. I když se běžně používá na ochranu pokožky, jeho použití na vlasy má také svůj význam. PABA totiž může omezovat potíže s předčasně šedivými vlasy. Existující pokusy ze 40. a 50. let však ukazují, že jakmile přestanete PABA užívat, vlasy mají opět tendenci začít více šedivět.

jaké vitamíny pro růst vlasů

Co si z toho vzít?

Především to, že vlasy (ale i kůže a nehty) potřebují pro své normální prospívání a růst opravdu komplexní péči. Z toho důvodu je důležité, abyste si vybíraly kvalitní doplňky stravy na podporu růstu vlasů, které obsahují všechny výše uvedené vitamíny na vlasy a další látky.

Stranou by ale neměla zůstávat ani správná péče o vlasy, která může pomoci předcházet jejich lámání a ztrátě hydratace, což jsou nejčastější důvody toho, proč se vám začnou samovolně ulamovat konečky a vlasy tím pádem nedosáhnou své maximální hustoty a délky.

Proto při každém mytí vyzkoušejte ještě přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů, které obsahují aloe vera, kofein, kopřivu, konopí, panthenol, kurkumu a další pečující látky.