CategoriesBlog

Lámavé vlasy: 4 tipy jak je zachránit a vyživit

lámavé vlasy

Máte pocit, že kdykoliv se podíváte do zrcadla, vidíte v něm rozčepýřené a zacuchané vlasy, které trčí jako sláma? I když vás nechceme strašit, s velkou pravděpodobností bojujete se suchými délkami a konečky, které mohou přispívat k jejich nadměrnému lámání. Jak se dá tohoto problému zbavit? Jak lámavé vlasy vyživit? A jaké tipy pro podporu krásy a růstu vlasů můžete během každodenní péče vyzkoušet?

Ideálem dneška jsou dlouhé, lesklé a jemné vlasy, které ale zároveň nepostrádají pevnost a plnost. Vlivem různých hříchů ale celkem často dochází k poškozování konečků a délek, kvůli kterým jsou vlasy ve viditelně špatné kondici.

Nemusí jít jen o typ vlasů, které můžete mít od přírody sušší. Roztřepené a lámavé konečky můžete mít i kvůli agresivnímu vlasovému stylingu, používání nevhodné kosmetiky (případně kvůli dlouhodobé absenci nějakého důležitého kroku) a podobně.

Jak to tedy nedělat ještě horší a vlasy rychle zachránit?

Jak poznat suché a lámavé vlasy?

Suché a lámavé vlasy poznáte podle toho, že viditelně postrádají vláhu. Jedním z testů může být natažení vlasového vlákna mezi prsty. Pokud je pružné a vytáhne se o podstatný kus své původní délky, je s vašimi vlasy vše v pořádku. Pokud ale vlas pružný není a snadno se přetrhne, kromě hydratace mohou vlasy postrádat i protein, který je jejich základním stavebním kamenem.

Také se můžete podívat na konečky vlasů po usušení. Pokud vidíte, že máte hodně poškozené, polámané a roztřepené konečky, vlasy mohou opět postrádat potřebnou vláhu. Ignorovat by se však nemělo ani jejich pravidelné zacuchávání.

jak poznat suché a lámavé vlasy příznaky

Roztřepené konečky

Roztřepené konečky jsou problematické nejen z důvodu, že vypadají neupraveně a vlasy se kvůli nim mnohem hůře rozčesávají. Velké riziko představuje i to, že dochází k jejich ulamování a k šíření poškození až do délek. Vlasy se tedy mohou samovolně zkracovat a nevyrostou vám do takové délky, do jaké byste si to v ideálním případě představovaly. Délky vlasů navíc mohou viditelně řídnout, takže mohou působit okousaně.

Nejčastější příčiny lámání vlasů

Na lámání vlasů má vliv široké spektrum faktorů, z nichž některé máme plně ve své moci.

Mezi největší hříchy v tomto ohledu patří:

 • Používání nevhodných šamponů
 • Odbarvování a používání nekvalitních barev na vlasy
 • Příliš časté umývání vlasů
 • Nadměrný tepelný styling
 • Suchý vzduch
 • Nedostatek živin
 • Hormonální nerovnováha
 • Časté nošení copů, culíků a podobně
lámavé vlasy příčiny

Jak vyživit lámavé vlasy?

Nebudeme vás vodit za nos a povíme vám, že náprava škod nebude trvat pět minut. Pokud si ale zvolíte správný postup a budete o vlasy správně pečovat na několika frontách, uvidíte, že vám toto úsilí velmi brzy vrátí.

Nejlepší vitamíny a bylinky na vlasy

Jelikož vlasy potřebují pro svůj růst dobrý základ, zaměřte se na kvalitu své vnitřní výživy. V nejlepším možném případě by vám neměly v jídelníčku chybět důležité vitamíny, minerály a bylinky, které se spojují s podporou růstu vlasů a jejich posílením.

Patří k nim:

 • Přeslička rolní
 • Pivovarské kvasnice
 • Kopřiva dvoudomá
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín E
 • Vitamín C

A mnoho dalších, včetně železa, zinku, mědi, proteinů a dalších složek, které pomáhají podporovat růst vlasů, posilují je, propůjčují jim lesk a pomáhají bojovat proti předčasnému stárnutí buněk. Mnohé z nich také podporují normální počet a funkci červených krvinek, protože červené krvinky mají za úkol transportovat kyslík a živiny napříč organismem, tedy i k vlasům.

jak vyživit lámavé vlasy
vitamíny a bylinky na lámavé vlasy

Co dalšího může pomoci?

Když odhlédneme od agresivního odbarvování, barvení špatnými barvami a od dalších věcí, kterých se nejspíš dopouštíte i přesto, že byste je dělat neměly (a věříme, že po přečtení tohoto článku se jich v budoucnu zdržíte), existuje i několik dalších způsobů, jak kvalitu a vzhled vlasů podpořit zvnějšku.

Maska na lámavé vlasy

Součástí pravidelné péče o vlasy by měla být maska na vlasy, kterou budete používat alespoň jednou týdně. Pokud jsou vaše vlasy u kořínků mastné a v délkách a u konečků suché, není nutné masku aplikovat výš než po uši, kde ji necháte několik minut působit. (Klidně i pod ručníkem, pod kterým vznikne teplo, takže vlasy snáze absorbují pečující látky.) U suchých vlasů můžete masku aplikovat klidně až po spánky.

Uvnitř masky se snažte najít pečující látky, které chrání vlasy před poškozením a propůjčují jim pevnost a lesk. Dobrou volbou je olivový olej, arganový olej, kokosový olej, mandlový olej, vitamín B5, hedvábí a podobně.

Šampon na lámavé vlasy

I když se vám možná podaří po čase snížit frekvenci mytí, rozhodně se nevyplatí ignorovat použití kvalitního šamponu, který vlasy šetrně očistí, dodá jim potřebné látky a podpoří jejich růst. Primárně se snažte vybírat přírodní šampon bez obsahu sulfátů, jejichž přítomnost nemá pro vlasy žádnou zásadní funkci.

Na etiketě šamponu se pak snažte najít kofein, šťávu z aloe vera, extrakt z kopřivy dvoudomé, extrakt z máty a konopí, levanduli a další látky, které je krásně provoní a šetrně je ošetří. 

Naprostou samozřejmostí by mělo být i použití přírodního kondicionéru na vlasy bez sulfátů ze stejné řady (taktéž s obsahem kofeinu, panthenolu, kurkumy…), který připraví vlasy na další kroky péče a podpoří jejich bezproblémové rozčesávání.

šampon na lámavé vlasy
maska na lámavé vlasy

Co je tedy nejdůležitější?

Kromě pravidelného používání kvalitních přírodních kondicionérů, šamponů a masek na vlasy vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu růstu vlasů, které obsahují výše uvedené vitamíny a bylinky, z jejichž příjmu mohou těžit i nehty a pokožka.

V jejich složení se pak snažte najít i další pečující látky, mezi kterými obvykle září kolagen, MSM, astaxanthin, methionin a mnoho dalších, které se taktéž spojují s pěstěným vzhledem vlasů, pokožky a nehtů. Jelikož výše uvedené tipy a živiny taktéž pomáhají omezovat vypadávání vlasů, vaše kštice by měla být brzy ve viditelně lepší kondici.