CategoriesBlog

Jak biotin působí na vlasy? + jak ho užívat

biotin na vlasy

Biotin je jednou z látek, která se doporučuje na podporu normálního stavu vlasů, pokožky a nehtů. Opravdu je ale tak účinná, jak se o ní říká? A pomáhá i na něco jiného? Pokud vás zajímá víc, vše důležité si povíme v našem dnešním článku.

Lidské tělo potřebuje ke svému normálnímu fungování široké spektrum různých látek. Zatímco některé se spojují s normálním stavem imunity, další jsou klíčové pro normální počet červených krvinek či pro podporu normálního stavu kůže a zraku.

Biotin se však často považuje za látku, která podporuje krásu, z toho důvodu ho vyhledávají hlavně ženy, které chtějí nějakým způsobem podpořit svůj pěstěný zevnějšek.

Co je to biotin (vitamín B7)?

Biotin je jedním z vitamínů skupiny B (konkrétně B7), který má mnoho dalších jmen. Známe ho například i pod označením vitamín H či koenzym R. Stejně, jako je tomu i u jiných vitamínů z této skupiny, biotin je rozpustný ve vodě. To znamená, že pokud je ho v organismu přebytek, z těla se vyloučí močí. Nehrozí u něj tedy otrava. Na druhou stranu, kvůli této zdánlivé výhodě je důležité ho pravidelně doplňovat, protože si ho tělo nedokáže podržet pro pozdější potřebu.

co je biotin vitamín b7 účinky

Jeho účinky na naše zdraví

Biotin patří do kategorie takzvaných vitagenů. To jsou látky, které jsou důležité pro normální hospodaření těla s energií. Také je důležitou součástí buněk, takže je v našem vlastním zájmu mít ho dostatek. Biotin dokonce v těle zasahuje do metabolismu cukrů, tuků a aminokyselin a přispívá k normálnímu stavu sliznic a nervového systému.

Biotin na vlasy a pleť

Nejčastěji se biotin používá na podporu normálního stavu vlasů a pokožky, protože dovede podpořit jejich normální stav. Z toho důvodu ho najdeme v nejrůznějších přírodních doplňcích stravy, kde se kombinuje i s dalšími látkami.

V případě, že máte biotinu málo, může se to dokonce projevit:

I když je nedostatek biotinu v lidském jídelníčku spíše vzácností, rozhodně ničemu neuškodí, když tělu nabídnete jeho extra porci.

biotin účinky na vlasy
biotin na pleť

Jak doplnit biotin?

Biotin se nachází v některých potravinách. Objevíme ho například v mléce, vaječných žloutcích, játrech, kvasnicích či v sóje. Ne každý z nás však konzumuje živočišné výrobky. Také samotný biotin nemusí sám o sobě pro zlepšení kvality vlasů a pokožky stačit, proto je vhodné sáhnout i po kvalitních přírodních doplňcích stravy na podporu růstu vlasů, na pokožku a nehty.

V nich se biotin nejčastěji kombinuje s:

A s mnoha dalšími látkami, které jsou důležité pro normální vstřebávání železa a kolagenu (typicky vitamín C). Železo přispívá k normálnímu stavu červených krvinek, které transportují živiny napříč organismem. Kolagen zase dodává tkáním pružnost. Vitamín C je také důležitým antioxidantem, který chrání buňky před předčasným stárnutím a poškozením. (Stejně, jako vitamín E a vitamín A.)

jak doplnit biotin

Další z výše uvedených látek pak také přispívají k podpoře růstu vlasů a k omezení jejich vypadávání. Ať už tedy hledáte způsob, jak omezit vypadávání vlasů ze stresu, po nemoci či po porodu, vícesložkové doplňky stravy mohou být schůdnou cestou, po které se dá jít.

Také ale nezapomínejte na to, že doplňky stravy s biotinem je vhodné doplnit i správnou péčí o vlasy, protože i ta má na jejich vzhled a růst velký vliv. Například se ve vlastním zájmu zřekněte agresivního odbarvování a příliš častého tepelného stylingu. (Tím spíš, pokud volíte nejvyšší teploty a odmítáte používat ochranné spreje proti působení tepla.)

Na stav vlasů má špatný vliv i každodenní mytí, používání nekvalitních šamponů s obsahem sulfátů, absence používání kondicionéru, masky a oleje, nošení gumiček, které mají kovové části, které mohou vlasy snadno poškodit, špatné česání či umývání vlasů příliš horkou vodou. Pokud navíc zaznamenáte, že máte poškozené a roztřepené konečky, je vhodné je zkrátit, protože nevypadají zdravě a časem se začnou vlasy samovolně zkracovat.