CategoriesBlog

Jak zachránit zničené a poškozené vlasy? 5 tipů

zničené vlasy

Zničené a suché vlasy, které vypadají jako bez života, má v dnešní době velké procento žen. Zatímco některé jejich stav moc neřeší, další se pokouší přijít na to, jak jim mohou vdechnout nový život. V případě, že vám zdraví a vzhled vaší kštice není lhostejný, v tomto článku se podíváme na vše, co by jí mohlo pomoci.

Jak poznat zničené vlasy je poměrně zásadní, protože díky tomu se dokážete lépe orientovat v tom, co je ještě normální a co už nikoliv. Tyto znalosti v průběhu života dozajista zúročíte, protože důvody poškození a nadměrného vypadávání vlasů jsou různé a tím pádem se (mnohdy opakovaně) týkají velkého množství různě starých žen.

Někdy je to dokonce tak, že si poškození vlasů často vůbec neuvědomujeme. Docházet k němu přitom může špatně nastavenou péčí či nevhodně zvoleným vlasovým stylingem, kvůli kterému vaše kštice mimořádně trpí.

Hned na začátku si nalijeme sklenku čistého vína a povíme vám, že zatímco vlasy lze poškodit velmi rychle (i v řádu několika málo minut), jejich regenerace bude trvat delší dobu. Když však zatnete zuby a zvolíte několik účinných postupů, uvidíte, že pro jejich normální prospívání (a svou krásu) uděláte to nejlepší.

Jak může k poškození vlasů dojít? A co se s tím dá dělat?

Jak vypadají zničené vlasy?

Zničené vlasy nejčastěji vypadají jako suchá sláma (či chemlon). Postrádají hydrataci, mohou být rozčepýřené a slabé, mají roztřepené konečky a mnohdy jsou dokonce spálené. V případě, že máte delší vlasy, celkem obvyklým problémem jsou i řídké délky, které poukazují na to, že se vlasy ulamují a odpadávají. Všímejte si také podivného (spáleného) zápachu a matného vzhledu.

Špatná vnitřní výživa a stres také může zapříčinit nadměrné vypadávání vlasů, které může hrozit holými místy na hlavě a podobně. Skutečně se tedy vyplatí zajímat, v jakém stavu vaše vlasy jsou a co je do tohoto nepříznivého stavu přivedlo.

Co to způsobuje?

jak vypadají zničené vlasy po prodloužení

Zničené vlasy po prodloužení

Jednu dobu byly mezi ženami velmi trendy prodloužené vlasy, které dokázaly zahustit přirozené prameny a dodat vlasům délku. Jenže, ne vždy se to povede, takže můžete nakonec skončit s poškozenými vlasy, které vypadají hůř než kdy dříve.

Vlasové příčesky mohou způsobovat ztenčování vlasů. Některé příčesky navíc mohou být na vaše vlasy příliš těžké, takže mohou podporovat jejich vypadávání. Z toho důvodu mohou mít ženy po jejich odstranění pocit, že o část svých vlasů přišly.

Právě proto je důležité průběžně kontrolovat, jak vypadají vaše vlasy u kořínků. Pokud jsou najednou tenčí, je moudré se zaměřit na to, abyste prospěly jejich pěstěnému vzhledu přímo od základu. Pro začátek je vhodné dát si od příčesků alespoň 2-4 týdny pokoj. V případě, že jsou vlasy v opravdu hodně špatném stavu a máte na hlavě holá místa, s dalším prodloužením vlasů a nošením příčesků počkejte alespoň několik měsíců. Případně jejich nošení úplně vynechejte.

Zničené vlasy po odbarvování

Velkým problémem, který vlasy skutečně poškozuje, je opakované a nešetrné odbarvování. Z peroxidem se rozhodně nevyplatí špásovat, protože pokud to s ním přeženete, vlasy si můžete spálit. Případně vám mohou úplně upadnout. (A to pak budete muset poměrně dlouho čekat na to, až vám opět dorostou.)

Odbarvené vlasy také mívají sklony k lámání, třepení konečků, k celkovému oslabení a ke ztrátě lesku. Agresivní a letité odbarvování také často vede k tomu, že vaše vlasy ponejvíce připomínají syntetický chemlon.

Zároveň je důležité dodat, že i když si necháte vlasy zesvětlit u kadeřnice, nemusí jít o záruku toho, že vaše vlasy nebudou po zesvětlení zničené. (Kvalita kadeřnických služeb se totiž salon od salonu liší.)

poškozené vlasy
zničené vlasy špatná výživa

Špatná vnitřní výživa

S vlasy a jejich stavem je to hodně podobné jako se stavbou domu. Pokud má dům kvalitní základy, nespadne a vydrží stát i po dobu několika desítek, ne-li stovek let. Když si s nimi ale příliš práce nedáte, s velkou pravděpodobností to skončí jako v příběhu o třech prasátkách, ve kterém si s několika nedbale postavenými stavbami hravě poradil vlk. Kromě jiného, skutečně dobrá vnitřní výživa obvykle prospívá i kůži, nehtům a celkovému zdraví organismu.

Možná budete překvapené, ale nejde jen o to, zda jíte každý den fast food či zda máte v jídelníčku dostatek proteinů. Vlasům nedělá ani trochu dobře hladovění a dodržování drastických redukčních diet. Takové chování může vést nejen k tomu, že vlasy budou poškozené, ale i k jejich nadměrnému vypadávání. Za takové potíže vám trochu menší číslo na váze určitě nestojí.

Jak pečovat o poškozené vlasy?

Přírodní doplňky stravy

První volbou by pro vás měly být přírodní doplňky stravy, které obsahují komplex několika látek, které je činí odolnější, lesklejší a podporují jejich správný růst. Dobrý přípravek poznáte podle toho, že kromě bylinek obsahuje i vitamíny, minerály a další složky, jako jsou například antioxidanty.

Speciální pozornost pak na etiketě věnujte:

A dalším látkám, mezi které patří i kopřiva dvoudomá, přeslička rolní, kolagen, pivovarské kvasnice a další.

jak pečovat o poškozené vlasy
co na zničené vlasy

Šampon a kondicionér

Vzhledem k tomu, že vlasy bývají náchylné k poškození především v době, kdy jsou mokré, dávejte dobrý pozor i na to, čím a jak své vlasy myjete. Aby se vlasy zbytečně nezatěžovaly, snažte se je mýt co nejméně. (Rozhodně jim neprospívá, když je myjete každý den.) V průběhu mytí také používejte kvalitní přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů, které obsahují komplex pečujících látek. Dobrý je například kofein, který podporuje růst vlasů, konopí, máta a podobně.

Maska na vlasy

Vlasům můžete dodat extra hydrataci a nabídnout jim ochranu ve chvíli, kdy na ně začnete pravidelně aplikovat speciální masky. (Nejlépe ty olejové.) Olejový zábal si vždy dělejte v den, kdy plánujete vlasy mýt. Mezi nejlepší oleje, které lze aplikovat na konečky a do délek, patří například arganový, olivový a kokosový olej. Na pokožku hlavy je naopak skvělý rozmarýnový olej, který do ní můžete lehce vmasírovat. Olej nechte působit ve vlasech alespoň 30 minut a pak je důkladně umyjte, jinak budou mastné.

Stříhání

Pokud jsou vlasy v opravdu hodně žalostném stavu, budete se muset smířit s tím, že je potřeba je nechat profesionálně ostříhat. Díky tomu je však můžete podpořit ve zdravém růstu. Kromě jiného, díky tomuto kroku bude vaše kštice působit mnohem upraveněji. Už tedy nad ničím déle neváhejte a zavolejte do nejbližšího kadeřnického salonu.

Ochrana

Zapomínat by se nemělo ani na budoucí ochranu vlasů, například před působením UV záření a nadměrného tepla. Vždy mějte doma přípravek, který do vlasů aplikujete před vysoušením, rovnáním či natáčením. (Které by nemělo být moc časté a v jehož průběhu by se měla používat spíše nižší teplota.) Také se prodávají speciální spreje na vlasy, které je chrání před negativním působením UV záření, které je může poškodit a vysušit.