CategoriesBlog

Kolagen pro zdravé vlasy a pleť: Jak ho užívat?

kolagen

Kolagen je látka, o jejímž doplňování neustále čteme nejrůznější články. Podprahově tedy víme, že je jeho příjem důležitý, ale jen málo lidí dovede udělat přesný výčet toho, proč je v těle tolik potřeba. A to vůbec nezmiňujeme, že některé ženy ani netuší, co kolagen vlastně je. Nikdy není pozdě naučit se něco nového, proto se dnes zaměříme na vše, co byste o něm a jeho užívání měly vědět.

Kolagen ani zdaleka nesouvisí jen s normálním stavem našeho pohybového aparátu, ale také je klíčový pro normální stav pokožky a vlasů. Tělo si ho dovede v určitém množství vytvořit samo, jeho produkce ale s narůstajícím věkem postupně klesá. Jaké to může mít následky si snad ani nemusíme domýšlet. Povadlé kontury či vrásky jsou totiž samy o sobě natolik výraznými projevy jeho nedostatku, že není potřeba se s nimi detailněji seznamovat.

Skutečně se ale jeho nedostatek projevuje jen na bolavých kloubech a na zhoršeném vzhledu pokožky či na ztrátě mladistvosti? A co může přispět k jeho rychlejšímu úbytku?

Pokud chcete znát na tyto všetečné otázky odpověď, pak byste měly určitě pokračovat ve čtení.

Co je to kolagen?

Kolagen je skleroprotein, který je nerozpustný ve vodě. V lidském těle patří k nejzastoupenějším bílkovinám, protože ho uvnitř nás může být až 30 %. Nejčastěji se kolagen nachází ve vazivových chrupavkách a v kloubech, také na něj ale narazíme ve svalech, v kůži a na mnoha dalších místech, která vyžadují pro své normální fungování pružnost.

Zajímavostí je, že zhruba kolem 20 let máme v těle kolagenu dostatek, z toho důvodu nás obvykle netrápí stárnutí a vypadáme dobře. S postupujícím věkem a špatně nastavenou životosprávou však začíná jeho množství postupně ubývat. A právě v té době si můžeme všimnout prvních vrásek či horšího stavu vlasů. Druhů kolagenu pak existuje několik, obvykle se ale setkáváme s kolagenem typu I, II a III.

ztráta kolagenu projevy

Ztráta kolagenu – projevy

V současné době neexistuje žádný test, který by dokázal hladinu kolagenu v těle přesně určit. Že ho máme méně však můžeme poznat podle několika poměrně dobře patrných projevů našeho těla.

Mezi možné příznaky nedostatku, který se může začít odehrávat zhruba od poloviny do konce dvacátých let, patří:

 • Větší množství vrásek
 • Ztuhlost a bolest kloubů
 • Zhoršená elasticita pokožky
 • Problém s trávením

U některých lidí se mohou také začít objevovat potíže s třepením vlasů a s jejich rychlejším poškozováním, které může souviset s jejich menší pružností.

Účinky kolagenu na zdraví a krásu

Na co je dobrý kolagen? Především na to, aby byla naše pokožka plná a pružná. Nemusíme tedy řešit nadměrnou tvorbu vrásek a povadlost kontur, ke které začne v určitém věku docházet. Pokožka také může působit víc hydratovaně. U vlasů zase může hrát kolagen roli při podpoře jejich pružnosti, odolnosti a plnosti.

kolagen na vlasy účinky
kolagen užívání

Kolagen na vlasy

Kolagen na vlasy může působit jedním zajímavým způsobem. Tím, že nebudete muset tolik řešit předčasné lámání a třepení konečků, vaše lokny by se měly prodloužit o poznání rychleji, než když budou konečky padat a poškození se z nich bude rozšiřovat až do délek vašich vlasů. Pružnější vlasy toho navíc mnohem více vydrží a budou už na první pohled vypadat pěstěně a hezky. Vlasy také mohou působit jako hustší.

Kolagen na pleť

Naprostým vítězem je však používání kolagenu na pokožku, protože právě na ní si jejího nedostatku všímáme nejvíce.

Jeho doplnění může podpořit:

 • Plnost kontur
 • Elasticitu kůže
 • Hydrataci pokožky
 • Menší viditelnost vrásek

U kolagenu na pleť ale myslete na to, že i když ho budete pravidelně doplňovat, měly byste dávat velký pozor také na to, co má na jeho množství negativní dopady. Do této kategorie patří například nedostatečná ochrana proti UV záření, které na nás působí v průběhu celého roku. Z toho důvodu se doporučuje začít každý den nosit krém s ochranným faktorem. A to i v zimě, protože UV záření na nás působí nehledě na aktuálně panující roční období.

Dále si také musíme dávat pozor na kouření a na oxidační stres, protože i tyto faktory mají na pěstěný vzhled pokožky a na množství kolagenu negativní vliv.

Jak ho doplnit a s čím ho kombinovat?

Nejlepší službu vám může nabídnout kvalitní hydrolyzovaný kolagen. Pokud ho navíc v doplňku stravy najdete víc typů (například kolagen typu I a II), tím lépe. Také je opravdu důležité, aby se souběžně s kolagenem do těla dostal vitamín C, který je klíčový pro jeho normální produkci. Proto se hodí užívat vícesložkový doplněk stravy s kolagenem, který ho má taktéž ve svém složení. Co se týče nejlepšího období pro start užívání takového produktu, nic nepokazíte, pokud po něm sáhnete už kolem dvacítky.

Podporu normálního stavu pokožky, kůže a nehtů pak také ve složení zajistí obsah:

 • Pivovarských kvasnic
 • Methioninu
 • Biotinu
 • Astaxanthinu
 • Přesličky rolní
 • Kopřivy dvoudomé

A mnoha dalších složek, včetně selenu a dalších vitamínů skupiny B.