CategoriesBlog

Jak používat ricinový olej + účinky na vlasy

ricinový olej

Možná nejste ve světě kosmetiky a péče o tělo nováčkem, pravděpodobně ale neznáte všechny složky, které se obvykle používají v přípravcích na tělo, vlasy a pleť. Není tedy na škodu si postupně rozšířit obzory o nové vědomosti, jejichž využití v praxi vás může velmi posunout. Právě dnes se společně zaměříme na to, jak a na co používat ricinový olej.

Máte oslabené řasy, které se nadměrně lámají a vypadávají? I když je to nepříjemný problém, může souviset například s prodloužením řas, častou aplikací těžkých umělých řas či s nedostatečným odlíčením očí. Trápit vás ale může i tenké obočí, které se stále nevzpamatovalo z nešetrného vytrhávání.

A pak také jistě znáte i další potíže, ke kterým mohou patřit viditelné jizvy a strie na pokožce či slabé a řídnoucí vlasy, které už na první pohled vypadají, jako by byly v posledním tažení. Řešení ale může být naštěstí blíž, než to na první pohled vypadá. Ve všech výše uvedených případech si totiž můžete zvolit za spojence ricinový olej.

Co je to ricinový olej?

Ricinový olej je olej rostlinného původu, který pochází ze semen skočce obecného. (Okrasná rostlina původem z Afriky.) Má světle žlutou barvu a prakticky nijak nechutná a nebývá ani nijak cítit.

Tento druh oleje je díky svým vlastnostem používán v mnoha odvětvích. Setkáme se s ním například v mazivech, hydraulických a brzdových kapalinách, plastech či v nátěrových hmotách. Také se může přidávat do léčiv a parfémů. V některých případech se také může použít jako laxativum. V neposlední řadě pak nachází velké uplatnění i v kosmetice, speciálně v tělové, vlasové a v přípravcích na obočí a řasy.

co je ricinový olej účinky

Nejlepší účinky ricinového oleje

I když budou starší jedinci možná ještě pamatovat na to, že se ricinový olej používal proti zácpě, řada dnešních olejů je vhodná pouze pro kosmetické účely a jejich vnitřní užití se rozhodně nedoporučuje. Na trhu navíc existují i jiná laxativa, takže raději nechte tento olej pečovat pouze o svou zevní krásu.

Vlasy

Ricinový olej se dá používat na podporu pěstěného vzhledu vlasů, protože jeho aplikace podporuje hydrataci vlasových vláken. Díky kvalitní lubrikaci jsou navíc vlasy po jeho použití hebké a jemné na dotek, takže se s nimi pak i mnohem snáze pracuje. Dobrá péče o vlasy pak může podpořit odolnost vlákna proti poškození a zlomení, takže vám vlasy s velkou pravděpodobností dorostou do větší délky.

Při aplikaci ricinového oleje na pokožku hlavy ve formě olejové masky, kterou necháte několik minut působit, je možné podpořit normální stav kůže, která je náchylná k větší tvorbě lupů.

Řasy

Dalším možným způsobem použití ricinového oleje je jeho aplikace na obočí a řasy. Má se totiž za to, že může podpořit jejich normální vzhled a odolnost. Případně může také zmírnit potíže s lámáním řas. Opět to souvisí s jejich větší hydratací, díky které budou méně náchylné k poškozování.

V případě, že se rozhodnete ricinový olej na řasy a obočí vyzkoušet, dávejte dobrý pozor, aby se vám nedostal do očí. Vždy ho raději aplikujte o něco méně a pro nanesení použijte vatovou tyčinku.

ricinový olej účinky na vlasy
ricinový olej na pleť jizvy

Pleť a jizvy

Ricinový olej obsahuje látky, které fungují jako antioxidanty. A vzhledem k tomu, že je stárnoucí pokožka potřebuje jako sůl, může mít pozitivní vliv na viditelnost a prohlubování vrásek. Dále se může ricinový olej používat i na akné. V případě, že ho nechcete aplikovat na celou tvář, namočte do něj jeden konec čisté vatové tyčinky a olej aplikujte pouze na potřebné místo. 

Vyzkoušet ho dále můžete na:

  • Hydrataci pokožky
  • Váčky pod očima (na ně ale olej aplikujte velice jemně)
  • Suché rty (není ale dobré ho polykat, takže s jeho množstvím spíš šetřete)
  • Spálenou pokožku od slunce

Co se týče použití ricinového oleje na jizvy, je důležité zmínit, že tato praxe má své limity. V první řadě není vhodné očekávat, že ricinový olej dovede nahradit laser nebo jinou profesionální péči. Jeho aplikace totiž může viditelnost jizev zmírnit pouze částečně. Promazávání kůže může vést k podpoře její elasticity, což je právě to, čeho natíráním jizev docílíte. Také může pomoci změkčit některá hrubší místa, která mohou jizvu opticky zvýrazňovat.

Jak používat ricinový olej na vlasy?

Pro úplný začátek můžete vyzkoušet aplikaci několika kapek ricinového oleje, který je vhodný pro kosmetické účely, na pokožku hlavy, do které ho vmasírujete dlaněmi. Masáž by neměla být agresivní. Určitě není vhodné pokožku hlavy přehnaně třít nebo ji dokonce škrábat. Následně ho necháte několik minut působit.

Dále je možné aplikovat ricinový olej i do středních délek a na konečky, kde ho taky necháte nějakou dobu pracovat. Aby měla olejová maska co nejlepší efekt, je vhodné vlasy zabalit do staršího ručníku, pod kterým se postupně vytvoří teplo. Po cca 20 minutách můžete vlasy důkladně umýt šamponem a kondicionérem.

V případě, že se ukáže, že je samotný ricinový olej pro vaše vlasy příliš hutný a vlasy zatěžuje, příště ho můžete zkusit kombinovat s kokosovým, jojobovým olejem nebo jiným nosným olejem. Po každé aplikaci oleje je navíc důležité si vlasy opravdu důkladně umýt, aby nebyly po uschnutí stále mastné. (V takové chvíli je možné si vlasy umýt dvakrát šamponem.)

jak používat ricinový olej na vlasy

Další tipy pro zdraví a krásu vlasů

I když je ricinový olej skutečně zajímavou pečující látkou, která má všestranné využití, nezapomínejte ani na další kroky péče, které mohou podpořit pěstěný vzhled pokožky, nehtů a vlasů. Součástí této snahy může být dlouhodobé užívání doplňku stravy na vlasy na přírodní bázi, který obsahuje komplex několika látek.

Kůži, vlasům a nehtům budou vedle sebe vyhovovat:

A mnoho dalších.

Některé z těchto látek podporují normální produkci buněk a dodávají jim potřebnou energii, kterou vyžadují pro svou činnost. Další zase podporují ochranu buněk před předčasným stárnutím a poškozením. Jiné se zase spojují s podporou normálního stavu červených krvinek, které jsou klíčové při transportu živin do různých koutů organismu. Společně se tedy postarají o to, aby se vaše krása mohla projevit i zevnitř.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ricinov%C3%BD_olej – Ricinový olej (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/castor-oil – 4 benefity a použití ricinového oleje (anglicky)

https://www.healthline.com/health/castor-oil-for-face – Ricinový olej na obličej (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/246163-how-to-use-castor-oil-to-remove-scar-tissue/ – Ricinový olej a jizvy (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/using-castor-oil-for-hair-growth-4172190 – Ricinový olej na vlasy (anglicky)